6 marca 2021

Gotowanie w mniejszym mieście

Przyrządzanie przez kucharza

Niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwego stosowania naczyń kuchennych

Gotowanie to dla wielu bardzo przyjemna i odprężająca czynność, jednak wymagająca wiele uwagi. Stosowanie niektórych naczyń, bez wcześniejszej wiedzy na temat ich budowy lub materiału, z którego się składają, może częstokroć spowodować niebezpieczną sytuację. Z tego powodu po zakupie nowego przyboru kuchennego, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pomogą nam z niego korzystać w sposób bezstresowy. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się naczynia nie posiadające żadnych certyfikatów lub pozbawione opisu określającego materiały, z których się składają. Nie zawsze cena jest czynnikiem, który pozwoli ci właściwie ocenić jakość swojego zakupu. Patelnia, która kosztuje więcej niż najtańsze na rynku, może okazać się niepraktyczna, gdy już przy pierwszym użyciu rączka wyglądająca na porządną nagrzewa i topi się. Z tego względu zawsze należy pytać sprzedawcy, o ile produkt nie posiada instrukcji, o kraj pochodzenia i skład naczynia.

To ma znaczenie, ponieważ zazwyczaj produkty pochodzące z Chin odznaczają się słabym kunsztem wykonania na rzecz ceny. W przypadku emaliowanych garnków pojawia się jeszcze jeden problem związany z ich budową. Wiele badań wskazuje, że korzystanie z niskiej jakości naczyń tego typu, może spowodować długotrwałe uszkodzenie zdrowia poprzez wydzielane do jedzenia szkodliwe substancje. Z tego względu zalecana jest jednorazowa inwestycja w certyfikowane narzędzia kuchenne, które służąc przez lata nie będą negatywnie wpływały na nasz organizm. Korzystanie z produktów żeliwnych, które odznaczają się dużą wytrzymałością i zazwyczaj dobrą jakością, również wymaga koncentracji. Atut, którym jest równomierne nagrzewania się naczynia może stworzyć niebezpieczeństwo poparzenia się przy odrobinie nieuwagi. To bardzo istotna kwestia wynikająca z charakteru materiału, który długo zachowuje ciepło.

Warto zapoznać się ze sposobem użytkowania każdego elementu kuchni, zanim zaczniemy z niego korzystać – to może nie tylko pomóc nam zadbać o nasze zdrowie, ale też uchronić naczynie przed zbędnymi uszkodzeniami.