12 maja 2021

Gotowanie w mniejszym mieście

Przyrządzanie przez kucharza

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żeliwnych patelni? Co powinno nas interesować podczas zakupu?

Najważniejszy etap masz za sobą: zdecydowałeś się kupić patelnię wykonaną z żeliwa. Gdy jesteś już na ostatniej prostej przed wydaniem środków na dany model, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, aby być w pełni z niej zadowolonym. Nie są to najbardziej istotne kwestie, jednak faktycznie wpływają na sposób użytkowania takiego naczynia. Po pierwsze musisz dostosować rozmiar patelni do swoich potrzeb. Oczywistym jest, że jeśli gotujesz tylko dla siebie lub posiadasz małą kuchenkę to zdecydujesz się na patelnię o małej średnicy.

W przypadku wielodzietnej rodziny lub częstych wizyt gości – z pewnością lepiej zaopatrzyć się w nieco szerszy model. Czynnikiem, który nie powinien nam sugerować jakości naczynia jest cena. Nie zawsze obie rzeczy są ze sobą tożsame. Z drugiej strony materiał z której wykonana jest patelnia żeliwna nie należy do najtańszych na rynku. Warto znaleźć balans i wybrać taki model, który odpowiada naszym wymaganiom, nawet jeśli będzie trochę droższy od swoich odpowiedników wykonanych z innych materiałów.

Chcąc zaoszczędzić na takim zakupie, możemy tak naprawdę stracić cały przeznaczony na ten cel budżet. Z tego powodu, że przy odpowiednim traktowaniu żeliwne naczynie może służyć nam przez lata, warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego modelu. Decydując się na tego typu patelnię musisz podjąć jeszcze jedną istotną decyzję: czy ma ona składać się z surowego żeliwa czy też pokrytego emalią. Druga z wymienionych jest odporna na detergenty, nie musi być konserwowana tak jak ta z surowego materiału oraz często jest bardziej estetyczna po zewnętrznej stronie, ponieważ emalia jest barwiona. Patelnie z surowego żeliwa są z kolei tańsze, do jedzenia przedostaje się pozytywne dla zdrowia żelazo oraz posiadają swój tradycyjny i dla wielu urokliwy design.

Gdy zdecydujesz, która opcja odpowiada ci najbardziej z pewnością będziesz w pełni zadowolony ze swojego zakupu.